Wymiana polsko-niemiecka SLO im Marion Dönhoff w Mikołajkach – Gymnasium Lüneburger Heide

W dniach 12-19 maja 2024r. w SLO im Marion Dönhoff w Mikołajkach gościła grupa młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły Gymnasium Lüneburger Heide

Był to już trzeci tego rodzaju projekt organizowany przez naszą szkołę, dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży https://www.facebook.com/DPJWPNWM  https://www.instagram.com/dpjw_pnwm/

Dwa pierwsze dni wymiany to czas poświęcony na zwiedzenie okolicy, rejs statkiem po mazurskich jeziorach i spływ kajakowy rzeką Krutynią.

Następnie realizacja projektu historycznego. Polska i Niemcy bliscy sąsiedzi, których od setek lat wiele łączy i dzieli- historia i kultura, wartości i przekonania – o tym wszystkim opowiedział w bardzo ciekawy sposób historyk naszej szkoły Sławomir Rudnicki, przy językowym wsparciu Aleksander Potocki.

Trzeciego dnia wymiany poznawaliśmy sekrety zamku krzyżackiego w Malborku kontynuowaliśmy historyczną przygodę w Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre w Gdańsku i spacerowaliśmy po zawsze pięknym Starym Mieście w Gdańsku.

W kolejnych dniach byliśmy na koncercie organowym w sanktuarium w Św. Lipce i zwiedzaliśmy Wilczy Szaniec. Wieczorem odbyło się europejskie spotkanie, quizy o Polsce i Niemczech i dyskoteka.

Nie zabrakło polskich  smakołyków przygotowanych przez rodziców.

Ostatni dzień był podsumowaniem – młodzież wykonała pamiątkowe albumy ze zdjęciami, prezentację multimedialną i plakaty historyczne. Po odśpiewaniu hymnów narodowych odbył się mecz piłki nożnej  polska- niemcy.

Niesamowitych wrażeń dostarczył młodzieży oprócz zwiedzania pobyt w naszych rodzinach- gościnność, serdeczna atmosfera i życzliwość ze strony gospodarzy zagwarantowały znakomite humory. Był to czas niezwykle intensywnych działań naukowych, ale również fantastyczna przygoda i możliwość nawiązania znajomości i wymiany opinii ze swoimi niemieckimi kolegami i koleżankami ze szkoły partnerskiej.

 Projekt dofinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (https://pnwm.org/