Logopedia w czasie pandemii – ćwiczenia on-line

W internecie można znaleźć wiele bardzo dobrze przygotowanych stron internetowych poświęconych terapii logopedycznej dzieci. W ostatnim czasie coraz częściej w swojej pracy wykorzystuję ćwiczenia dostępne na platformach edukacyjnych. Prowadzę zajęcia logopedyczne w formie wideokonferencji, jednocześnie wykorzystując dostępne zasoby internetu z zakresu logopedii. Obecnie gdy dzieci pozostają w domach jest to jedyna forma wsparcia rodzica w terapii mowy dziecka. Chciałabym polecić rodzicom sprawdzone strony z darmowymi grami logopedycznymi, oraz strony poświęcone tematyce logopedycznej.

Polecam serwis mimowa.pl , gdzie można znaleźć:

  • filmiki instruktażowe jak prawidłowo wykonywać gimnastykę buzi i języka,
  • ćwiczenia utrwalające prawidłową wymowę głosek poszczególnych szeregów,
  • ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej oraz słuchowej, orientacji przestrzennej, spostrzegawczości, budowania zasobu słownictwa, rozwijanie umiejętności językowych.

Bardzo szeroki wybór gier i zabaw logopedycznych można obecnie znaleźć na platformie edukacyjnej wordwall.net. Wiele z nich wykorzystuję podczas zajęć, w ramach utrwalania korygowanej głoski, bądź w formie nagrody dla dziecka za aktywny udział w zajęciach. Kolejny zbiór dobrze przygotowanych pomocy, można znaleźć na stronie superbelfrzy.edu.pl, logozabawy.pl. Na co dzień również wykorzystuję w pracy znakomity program afast.pl, przygotowany przez profesjonalistów. Program przeznaczony jest do terapii afazji sensorycznej, motorycznej i mieszanej. Większość materiałów można pobierać i drukować za darmo.

Lista blogów:

  • LogoŚwiat – blog poświęcony pomysłom na logopedyczną zabawę z dziećmi.
  • Raaany Julek! – ogrom materiałów mamy – logopedki, pracującej ze swoim dzieckiem. Mnóstwo pomysłów do pracy nie tylko nad mową, ale także nad postrzeganiem, pamięcią, twórczością artystyczną i wieloma aspektami rozwoju dziecka.
  • Adrianna – praca i pasja, blog na którym autorka przedstawia swoje ciekawe pomoce do szeroko rozumianej terapii logopedycznej. Znajdziemy tu pomysły nie tylko do ćwiczeń artykulacji, ale także ćwiczeń myślenia, motoryki.
  • Audio – Słowo – blog logopedyczny z ciekawymi i rozmaitymi propozycjami ćwiczeń oraz materiałami do wydrukowania.

Zachęcam do korzystania.

Logopeda: Kornelia Walmińska

Post Author: Sebastian Jabłoński

Dodaj komentarz